Jižní stezka Via Czechia

Vydejte se s knihou Jižní stezka na krásnou pouť Českou republikou, projděte ji podél jižní hranice od východu na západ a objevte známé i méně prozkoumané kouty naší země!

Po dokončení Severní stezky se Jan Hocek vydal na jih a završil tak jedinečné dílo – vytvoření okruhu kolem celé České republiky.

Jan Hocek je autorem unikátního projektu nazvaného Via Czechia, jehož cílem je vytvořit ucelené dálkové trasy naší republikou. Jednotlivé stezky (Severní a Jižní) jsou určeny nejenom pro pěší, ale také pro cyklisty a lyžaře. Z anotace knihy lze vyčíst, že autor plánuje vytvořit i třetí stezku nazvanou Stezka středozemím, která má propojit nejsevernější a nejjižnější bod republiky.

Dostupnost Skladem (5 ks)
Kód: KJ
349 Kč
Jižní stezka Via Czechia

Druhá nejdelší dálková trasa v České republice

Jižní stezka je po Severní stezce druhou nejdelší dálkovou trasou v naší zemi. Pokud projdete celou trasu, budete mít v nohách 1 052 km a dostanete se na nejvýchodnější, nejzápadnější a nejjižnější bod České republiky. Navštívíte celkem 15 pohoří a geografických celků, 6 chráněných krajinných oblastí, dva národní parky a několik přírodních rezervací. Zmapování a naplánování této trasy si vyžádalo značné úsilí. Výsledkem je pečlivý výběr nejzajímavějších míst a nejkrásnějších tras.

Pokud nejste zdatnými pěšími turisty, nezoufejte, stezka je rozdělena do dvanácti úseků, které lze absolvovat jednotlivě. Začátek i konec každého úseku je obvykle dobře dostupný veřejnou dopravou, takže nebudete mít problém začít, skončit nebo přerušit cestu a později na ni navázat. Každý úsek je dlouhý přibližně 20-25 km. Stezku můžete projít i „nalehko“ a najít si ubytování v hotelu či penzionu.

Cyklistická a lyžařská varianta Jižní stezky jsou o něco kratší. Lyžařská varianta vynechává úseky, kde se očekává nedostatek sněhu.

 

Koncept knihy

Na úvodu knihy se seznamujeme s nejznámějšími dálkovými treky na světě a s turistickými stezkami v České republice. Poté Jan Hocek představuje Jižní stezku a radí, jak ji absolvovat. V přehledné tabulce najdeme úseky geomorfologických celků s údaji o délce trasy a počtem dnů potřebných k jejich projití (pro pěší, cyklisty i lyžaře). U každého úseku je uvedeno, kde začíná a končí.

Další kapitoly sledují jednotlivé geografické celky a pohoří od východu na západ:

  • Moravskoslezské Beskydy
  • Javorníky
  • Bílé Karpaty
  • Dolnomoravský úval
  • Mikulovská vrchovina a Dyjskosvratecký úval
  • Českomoravská vrchovina
  • Třeboňská pánev
  • Novohradské hory a Novohradské podhůří
  • Šumava
  • Všerubská vrchovina
  • Český les
  • Smrčiny a Chebská pánev

Každá z těchto kapitol má menší podkapitoly sledující určitý úsek v rámci pohoří či geografického celku. Úvod obsahuje informace o pohoří, historické souvislosti, přírodní zajímavosti a turistické informace, včetně variant pro pěší, cyklisty a lyžaře. Dozvíte se prakticky vše, co potřebujete: délku cesty, kde začíná a končí, jak se tam dostat, kde se ubytovat a najíst, a mnoho dalších užitečných informací.

Celá kniha je přehledná a krásně zpracovaná. Text doplňují nádherné fotky s popisky, a přehledné mapy a grafy znázorňující převýšení na trase. Kniha také obsahuje různé zajímavosti, nabídky piv, jídelníčky z konkrétních míst nebo nářečí.

Severní stezka pro mě byla skvělou inspirací na cesty a výlety a Jižní stezka bude zrovna tak. Nejsem natolik zdatná, abych zvládla celou stezku najednou, ale jednotlivé úseky určitě projdu. Janu Hockovi patří obrovský dík za to, že se do takového projektu pustil, že celou trasu prošel, vše poznal, nafotil, ověřil a vytvořil tuto úžasnou knihu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: